Dobra animacja jest jak kreacja uszyta na miarę — tu trochę skrócisz, tam wydłużysz, a wszystko po to, aby sukienka czy marynarka leżały i wyglądały idealnie. Bazą w krawiectwie są szwy, natomiast w całym animacyjno-wizualnym świecie — przejścia (transitions).
Ich zadaniem jest przeprowadzić widza z punktu A do punktu B w sposób angażujący i wspierający zrozumienie narracji. Stąd też pomysł do zainspirowania się światem motion designu przy tworzeniu prezentacji multimedialnej w PowerPoincie. Po co? Aby jeszcze umiejętniej zaciekawić swoich odbiorców. Bo prezentacje i animacje to dwa spokrewnione ze sobą światy.
Jeżeli interesuje Cię:
- jak świadomie używać przejść w PowerPoincie
- jak paroma animacjami uatrakcyjnić swoje slajdy
- jak przygotować animowaną prezentację
- po co Ci w ogóle przejścia w prezentacji
to dobrze trafiłeś! Z artykułu dowiesz się, jak przemycić świat motion designu do swojej prezentacji multimedialnej. 🙂
4 główne przejścia w motion designie do wdrożenia w prezentacji
Nie zdziwię Cię, że przejścia dzielą się od mało skomplikowanych do mocno zaawansowanych. Od razu widać różnicę między nimi, a na etapie animacji trudno o pewne zmiany. Na szczęście to nie dotyczy PowerPointa (aż tak bardzo)!
Tak jak filmy mają sekwencję klipów składających się na przejścia, tak też ta nudna i źle przygotowana prezentacja Twojego wykładowcy, kiedy przerzuca slajdy ze ścianą tekstu, ma przejścia. To hard cuts, czyli ,,ostre” cięcia.
Mało skomplikowane
1. Hard Cut
To po prostu cięcie. Szybkie, czyste przejście do kolejnych ujęć bez żadnych efektów. Przykładowo widzi się je w projektach we współpracy z kilkunastoma animatorami, gdzie montuje się paręnaście przeplatających się ze sobą klipów oraz w reelach, czyli animowanym portfolio, przedstawiającym zbiór zrealizowanych prac.
36 Days of Type — An Animated Collaboration by Albert Oriol
💡 Jak się zainspirować tym efektem w PowerPoincie? Użyj domyślnego przejścia ,,Brak” lub ,,Wycinanie”. A do elementów z listy punktowanej dodaj animację ,,Pojawienie się”.
2. Match Cut
Jest to dopasowanie elementów z poprzedniej sceny do kolejnej, bazując trochę na poprzednim hard cut. Całość tworzy zwartą formę i na usta ciśnie się ciche ,,wow”. Kluczowe jest zachowanie podobnego motywu. Mimo różnych stylów, wszystko tworzy ciągłą historię.
💡 Jak się zainspirować tym efektem w PowerPoincie?
1 przykład – zachowaj podobną kompozycję na slajdach i zastosuj „Brak” przejścia albo ,,Zanikanie”, by uzyskać bardziej miękki efekt.
2 przykład – na tych slajdach do animacji karteczek użyłam efektu ,,Pojawiania się”, zaś do przejścia między zgaszoną, a zapaloną lampką zastosowałam przejście ,,Mignięcie”.
W zasadzie pod animacyjne Match Cut śmiało podciągnie się poziome albo pionowe przechodzenie od jednego kadru w drugi. Z czym Ci się to kojarzy? Pewnie z Instagramową karuzelą. W PowerPoincie również je stworzysz.
💡 Jak się zainspirować tym efektem w PowerPoincie? Najpierw przygotuj wszystkie potrzebne slajdy. Następnie pomyśl nad elementami, które mogą być widoczne w trakcie przerzucania slajdów. Kolejno wybierz przejście ,,Wypychanie” i dostosuj, w którą stronę chcesz, aby się animowały. Gotowe! Pamiętaj, że naturalnym ruchem będzie od lewo do prawo oraz z góry na dół. W tym przykładzie chciałam mieć fragmenty obrazka obecne na wszystkich slajdach. Dlatego pod koniec zastosowałam ruch od prawej do lewej. Czy teraz widzisz jak pomysłowo używać tego przejścia?
Średniozaawansowane:
03. Element prowadzący
Element prowadzący to przewodnik po całej animacji. Jego forma lekko ewoluuje w trakcie, ale mimo to wciąż jest do rozpoznania. Na etapie animacji trudno o poprawki, gdyż jej ciągłość zbudowano właśnie na tym konkretnym elemencie.
Material Design by Sander van Dijk
💡 Jak się zainspirować tym efektem w PowerPoincie? Poniższy przykład osi czasu tylko pozornie wygląda łatwo. Wszystkie elementy zaanimowałam na jednym slajdzie, używając animacji wejścia i wyjścia ,,Zanikanie” dla niebieskich dat, gdy kulka do nich dociera i odchodzi. A dla kulki, która jest elementem prowadzącym, dodałam animację ścieżki ruchu ,,Linie”.
04. Morfowanie
Należy do ciężkich, ale za to najbardziej efekciarskich przejść. Widać to na poniższym filmiku. W animacji poprawki są niesamowicie trudne do wprowadzenia, stąd też obowiązkowe jest bardzo dobre przygotowanie.
W PowerPoint od wersji Office365 występuje przejście takie jak ,,Płynna zmiana” i odpowiada właśnie za inspirację morfowania. Przyznaję, że daje naprawdę fajny efekt! I nie wymaga prawie żadnego wysiłku przy zmianach w PowerPoincie, a powoduje pozytywny odbiór i tak bardzo pożądany przez niektórych efekt WOW. 🙂
💡 Jak się zainspirować tym efektem w PowerPoincie? Stwórz jeden slajd docelowy i następnie go zduplikuj. Powyrzucaj niepotrzebne elementy poza obszar roboczy i zmień pozycję pozostałych. Na docelowym slajdzie ustaw przejście ,,Płynna zmiana”. Zobacz, jak zrobiłam to na poniższym przykładzie.
Po co mi te super przejścia…
PowerPoint jest łatwo dostępnym i przyjemnym programem w obsłudze. W zakładce ,,Przejścia” i ,,Animacje” odkryjesz mnóstwo gotowych efektów… i przy okazji wpadniesz w paradoks wyboru. Całkiem sporo osób sukces prezentacji mierzy ilością wybuchających elementów, składania się slajdów w motyla czy chwaleniem się, ile to ma się slajdów do 20 minutowego wystąpienia. To błędne podejście.
Publiczności nie podbijesz ilością różnych animacji i przejść między slajdami. Mało ruszających się elementów wcale nie oznacza, że nie napracowałeś się przy prezentacji. A efektem ,,Szachownicy” wywołasz pozytywne odczucia dopiero wtedy, gdy całkowicie o nim zapomnisz.
Ze światem prezentacji jako projektantka slajdów, jestem związana od ponad 4 lat. Przed pandemią wielu klientów wymagało efektu WOW od slajdów ze ścianą tekstu, przeładowanymi tabelkami, zapominając o przysłowiowym ,,mięsie”. A na nie głównie składa się – prócz estetycznych, ładnych grafik, które w trakcie nie spoilerują całego wystąpienia – merytoryka i naturalna mowa ciała prelegenta.
Aktualnie w czasie konferencji online wszystkie błędy – brak przygotowania i konkretów, ,,szachownice”, mówienie do ściany tekstu – są samobójstwem. Internet wymaga innego podejścia. Stąd też szukanie i wdrażanie inspiracji z formatu, który istnieje już od dawna i daje niezwykle wiele możliwości. A w połączeniu z dobrą wartością, format typowej prezentacji w PowerPoincie może przynieść zaskakujące efekty. Ale! Już teraz zastanów się jak rozszerzyć format prezentacji do video z animacjami. Do inspiracji w tym kierunku polecam pooglądać kanał Vox.
Jak świadomie dobrać przejścia do slajdów?
Jeżeli sam przygotowujesz prezentację, to kryterium w doborze przejść i animacji będzie:
- czas ich trwania
Zauważ, że animacje ,,Zanikanie” mają wolniejsze wejście od nagłego rzutu ,,Pojawianie się”. Oczywiście w opcjach możesz dostosować ten czas, jednak już teraz zastanów się, które animacje są dla Ciebie o wiele za wolne albo za szybkie i mogą Cię niepotrzebnie stresować. - czy dobrze się z nimi czujesz i czy pasują do Twojej postaci scenicznej?
Nie wszyscy czują się na podbój świata z prezentacją, która ma pełno przejść, np. ,,Wypychanie” i mnóstwo elementów na klik. Mimo że przejście jest super fajne i nowoczesne to niektórzy po prostu nie odnajdą się z taką formą. Nawet po wielokrotnym przegadaniu prezentacji, będzie się odczuwać niepewność w głosie i w ciele występującego. Pamiętaj, nic na siłę. - czy nie zaburzają Twojego flow?
Jeżeli pierwszy raz do swojej prezentacji dodałeś jakiekolwiek przejścia, to ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. - jak bardzo przyprawiają Cię o dziwną, gęsią skórkę?
Czy przejścia i animacje, których użyłeś, mają jakiekolwiek uzasadnienie? Jeżeli chcesz przedstawić wydarzenia na osi czasu to podziel ją na dwa slajdy i zastosuj przejście „Wypychanie”. A dla przykładu „Płynnej zmiany” użyj, gdy chcesz uwypuklić pewną zmianę, np. pojawienie się nowego działu w Twojej firmie.
Przy zlecaniu przygotowania albo poprawienia slajdów określ też budżet i wymagania, które chciałbyś, aby zostały spełnione.
Podsumowując
Należysz do osób, które do swoich prezentacji zbytnio się nie przygotowują? Każdy kolejny slajd Cię zaskakuje? Nieprzetrenowane wystąpienie z przypadkowymi przejściami i animacjami nie tylko wyprowadzi Cię z równowagi, ale stanie się niewybaczalne dla publiki sprzed szklanego ekranu. Dlatego liczę na to, że teraz będziesz ich używał świadomiej i niekoniecznie korzystał ze wszystkich gotowych rozwiązań, które proponuje PowerPoint. I oczywiście szukał okazji do zaadoptowania się w świecie online.
Zobacz, jakie animowane slajdy możesz tworzyć w PowerPoincie!
Mam nadzieję, że sporo Ci rozjaśniłam na ten moment w głowie. Jeżeli czujesz, że jesteś gotów, aby poprawić wygląd swoich prezentacji albo chcesz sam wraz ze swoimi współpracownikami nauczyć się animowanych prezentacji to zapytaj o dedykowane szkolenie dla Twojego zespołu lub zapisz się na listę zainteresowanych otwartym szkoleniem z zaawansowanych animacji w PowerPoincie poniżej:
Jak tworzyć prezentacje, które pozyskują klientów, inwestorów i są graficznie dopracowane?
- Sprawdź artykuł o 3 błędach, które rujnują skuteczność Twoich prezentacji
- Nie zaniedbuj prezentacji danych. Dowiedz się, dlaczego warto opanować tę umiejętność i jak się jej najlepiej nauczyć
- Odezwij się do mnie, jeżeli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia z zakresu przygotowania pitch decka dla inwestora
- Sprawdź więcej artykułów, w których dzielę się ekspercką wiedzą o przydatnych trikach w PowerPoincie🙂