Projektowanie graficzne to obszar, w którym praktyka powinna iść w parze z teorią. Być może intuicyjnie wiesz co nieco o projektowaniu, ale ta wiedza niekoniecznie musi przekładać się na to, dlaczego i po co to robisz.
Dlatego dzisiaj przygotowałam listę 5 przydatnych książek graficznych dla początkujących i zaawansowanych osób, które chcą jeszcze bardziej zgłębić swoją wiedzę w danym obszarze. Dodatkowo na sam koniec, dorzuciłam od siebie dwie pozycje na rozluźnienie, bo nie samą pracą i hobby się żyje. 🙂
Dla początkujących
Szkoła projektowania graficznego. 5 wydanie – D. Dabner, S. Stewart, E. Zempol
Mam wielki sentyment do tej książki i będę ją polecać każdemu, kto jest na początku przygody z grafiką. To przede wszystkim kluczowa pozycja wprowadzająca do świata graficznego. W prosty sposób autorzy opowiadają o podstawach jakimi są typografia, kolory, kompozycja, a do tego na sam koniec dorzucają ćwiczenia do wykonania. Nie jest to książka do wertowania na leżąco, a zmuszająca do działania i wdrażania tego, o czym opowiadają. To też idealna forma inspiracji, bo zawiera dużo przykładów.
💰 Tutaj sprawdzisz ceny
Pierwsza pomoc w typografii. Poradnik używania pisma – F. Forssman, H.P. Willberg
Obowiązkowa pozycja dla każdego początkującego, zanim przysiądzie do jakiekolwiek projektowania. Dlaczego? Dobra typografia jest niezauważalna; zła – sam to widzisz, bo aż razi w oczy. Praca z tekstem to podstawa w każdej dziedzinie – umiejętność obowiązkowa przy projektowaniu stron, grafik na socjale, prezentacji, montażu video. Autorzy przystępnie i z humorem wyjaśniają zagadnienia związane z doborem właściwego kroju pisma, ich rodzajach i zasadach łączenia. Rozjaśniają kwestie tego, jak pismo oddziałuje na odbiorcę oraz przestrzegają przed najczęstszymi wpadkami. Jeżeli zaczynasz w grafice i myślisz, że praca z tekstem to temat na dalszy plan – zachęcam, abyś sięgnął po tę pozycję i sprawdził jak bardzo jej potrzebowałeś.
💰 Tutaj sprawdzisz ceny
Logo Design Love. Nowe wydanie – D. Airey
O tej książce i „Szkole projektowania graficznego” wspominam we wpisie, jak zacząć z grafiką. To dobry przewodnik wprowadzający do myślenia projektowego. I niech nie zwiedzie Cię tytuł, że jest tylko o brandingu. Proces tworzenia oraz historie innych projektantów otworzą Cię na poznawanie, eksplorowanie i upewnienie się, że projekt zaczyna się daleko poza komputerem. Sekcja z pytaniami pozwala zajrzeć za kulisy pracy projektanta i budowania relacji z klientami.
💰 Tutaj sprawdzisz ceny
Dla wszystkich projektantów
Raz mnie widzisz, raz nie widzisz i inne eseje o dizajnie – M. Bierut
Zbiór esejów od projektanta Micheal Bieruta, założyciela agencji Pentagram, autora logo kampanii prezydenckiej dla Hillary Clinton w 2016 roku. Bierut w humorystyczny i trafny sposób dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat projektowania z kilkunastu lat doświadczenia w branży. Niektóre fragmenty czyta się z typowym śmiechem przez łzy. Niestety, są aż takie prawdziwe dla tych, którzy już trochę siedzą w grafice. Uwaga dla początkujących: książka nie nauczy Was niczego konkretnego, ale pokaże kulisy zawodu.
💰 Tutaj sprawdzisz ceny
100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o potencjalnych klientach – S. Weinschenk
Z tej książki dowiesz się wielu przydatnych informacji o psychologii poznawczej – jak potencjalni odbiorcy przyswajają informacje, dlaczego tak się zachowują i jak przyciągnąć lub odstraszyć ich uwagę. Wyczerpujący wstęp, aby jeszcze bardziej pogłębić psychologiczne tematy, które mimo wszystko są w jakiś sposób powiązane z grafiką i marketingiem.
💰 Tutaj sprawdzisz ceny
Okołograficzne bonusy
Jak wspomniałam, nie samym projektowaniem człowiek żyje. Poniżej dzielę się dwoma pozycjami, które warto wziąć pod uwagę, gdy już się ma dosyć ciągłej nauki i potrzebuje trochę rozrywki.
Psychologia: Jak rozmawiać z nieznajomymi – M. Gladwell
Książka pokazuje mechanizmy, które wpływają na zachowania ludzi w danej kulturze. Na podstawie głośnych historii analizuje błędy podczas spotykania nieznajomych i ich skutki. Bardzo przyjemna i wciągają lektura.
💰 Tutaj sprawdzisz ceny
Kryminał: seria Bernard Gross – R. Małecki
Uwielbiam kryminały, a Ty? Seria Roberta Małeckiego z introwertycznym policjantem Grossem i szokującym wątkiem prywatnym, wciąga na długie dni. No dobra, pierwsza część rozkręca sie od połowy, ale pozostałe trzymają w napięciu od samego początku. Dla wszystkich fanów ciężkiego i ponurego klimatu.
💰 Tutaj sprawdzisz ceny
Daj znać, czy czytałeś wspomniane przeze mnie pozycje i co o nich sądzisz. Poleć też coś od siebie – z chęcią przeczytam (nie tylko graficzne książki). 😊